top of page
4.jpg

מהו טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי הוא, למעשה, טיפול פסיכולוגי. מטפל ומטופל נפגשים יחד בחדר הטיפול ומדברים. המטופל מקבל הזדמנות להתבוננן על אספקטים שונים בנפשו ובחייו בסביבה נטולת שיפוטיות ועם הרבה קבלה ואמפתיה ותוך כדי התהליך ובעקבותיו, לחולל שינוי ושיפור בחייו. הטיפול מתקיים בתוך מסגרת שנקבעה מראש בין המטפל למטופל והיא כוללת את המקום, השעה ותדירות המפגשים.

 

שיטת טיפול זו מתבססת על קשר עם דמות מטפלת, מקצועית, אשר איתה נבנים יחסים של אמון. במהלך הפגישות נוצר קשר אנושי הנשען על ערכים מהותיים כגון אמפתיה, כבוד, הכלה, חוסר שיפוטיות והקשבה. המטפל, שהוא בעל יכולת גבוהה להבין לעומק את חוויית המטופל, מקשיב לו ומקבל אותו. אווירה מיוחדת זו, מאפשרת לעבד רגשות, מחשבות, זכרונות ואירועים ויחד להגיע לתובנות אשר מביאות להקלה במצוקה. 

טיפול נפשי לא רק נותן מענה למצוקות, מנחם ומרגיע, אלא גם משפר את יכולת ההתמודדות, מאפשר לאדם להכיר את עצמו לעומק, לשנות דפוסים מעכבים או שליליים, לחבר חלקים פנימיים, ללמוד על עצמו ועל האופן בו הוא נמצא ביחסים עם אדם אחר. טיפול איכותי, מקצועי ורגיש יכול לשפר את איכות חייו של המטופל ולעזור לו לחיות חיים ששווה לחיות.

מטרת הטיפול משתנה מאדם לאדם, ולעיתים משתנה גם תוך כדי התהליך הטיפולי. יש מטופלים הזקוקים לטיפול קצר טווח ויש מטופלים הזקוקים לטיפול ארוך טווח. אך הרצון לשפר את איכות החיים היא מטרה משותפת לכולם. 

ההבדל בין התייעצות עם חבר/בן משפחה לבין פניה לאיש מקצוע

חבר/בן משפחה מכיר אותך שנים רבות. הוא עבר איתך דרך ארוכה, יודע כיצד אתה חושב, מתפקד ותופס את הסביבה. הוא אוהב אותך, אתה חשוב לו, הוא יעשה הכל בשביל שיהיה לך טוב. לפעמים, שיחה עם אדם קרוב עוזרת "לסדר את המחשבות", ממריצה, מעודדת, מכוונת ומשפרת את ההרגשה. לא תמיד יש לשיחה כזו תחליף. אך לפעמים, כאשר אתה פונה אליו לעזרה, הוא לא פנוי, לא רגיש מספיק או דווקא רוצה לדבר על עצמו, ובסופו של דבר, אתה עלול להישאר מאוכזב או פגוע. 

בנוסף, לכולנו יש מחשבות, רגשות או סודות שאותם אנו לא מסוגלים לספר לאף אחד, מדובר בעניינים פרטיים שלנו, בינינו לבין עצמנו, זה מעיק ומטריד והיינו רוצים להשתחרר מההשפעה הזו עלינו. פעמים רבות, העניינים האלו מתקיימים דווקא בקשר עם האדם הכי קרוב. אדם קרוב הוא צד בעניין ולא תמיד יכול להקשיב לך באופן נקי. 

איש מקצוע למד שנים רבות, עבר הכשרות ומסלול ארוך. במהלך שנים אלו, הוא למד לא רק תיאוריה אלא גם את הפרקטיקה של הטיפול. הוא יודע להקשיב בכמה רמות במקביל (לא רק לדברים שאתה אומר לו אלא גם לדברים שאתה לא אומר, אך קיימים בנפשך), הוא שכלל את יכולות האמפתיה, ההכלה והקבלה. למעשה, המטפל משמש ככלי טיפולי. 

הבחירה הראשונית של המטפל, ללמוד את המקצוע, מתבססת על אהבת האדם שבו ותחושת השליחות שלו לעזור, על סבלנות וסובלנות. הוא בעל סקרנות ועניין רבים כאשר הוא פוגש אדם ומקשיב לו. הוא נייטרלי, אין לו אינטרס והוא רוצה את טובתך, אתה משלם לו כסף על מנת שיהיה שם בשבילך, שיפנה את הזמן שלו רק עבורך, ללא הסחות דעת או הפרעות. בהמשך לכך, חדר הטיפול הוא מקום מוגן, רגוע, שקט וללא הפרעות מבחוץ. חדר זה, על פי התיאוריה, שקול לרחם אימהי אשר בו ניתן לקבל הזנה, הכלה וטיפול מכוון לצרכיך. כל מה שתאמר בחדר הזה, לא יוצא ממנו.

Arrow.png
Arrow.png
אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר
bottom of page